Kuo skiriasi ir kuri TV operacinė sistema geriausia?
Taip lengviau: greitasis skaitymas
- Populiariausios operacinės sistemos ‒ „Tizen OS“, „Web OS“ ir „Android TV“.
- „Tizen OS“ naudojama „Samsung“ įrenginiuose, patogus vaizdo perdavimas ir televizoriaus paruošimas naudojimui turint „Samsung“ telefoną, yra „GameBar“ funkcija.
- „Web OS“ naudojama šiuolaikiniuose LG įrenginiuose, yra 2 versijų ‒ 5, kurioje meniu juosta ekrano apačioje, ir 6, kuri greitesnė, modernesnė ir turi daugiau funkcijų nei ankstesnė versija, meniu juosta užima visą ekraną, taip pat turi valdymo pultelį „Magic remote“.
- „Android TV“ naudojama dažnai, turi daug programėlių, integruota „Chromecast“ funkcija, galima naudoti „Google asistentą“.
„Kone visi šiuo metu parduodami televizoriai ‒ išmanūs. Kaip ir kitų išmaniųjų įrenginių, pavyzdžiui, telefonų, skirtingos operacinės sistemos turi tam tikrų privalumų bei trūkumų. Vienos sistemos pateikia didelį programėlių pasirinkimą ar lengvai susijungia su kitais įrenginiais, kitų itin patogus valdymas, lengvai perprantamas meniu ir pan. Pristatome populiariausias televizorių operacines sistemas: „Android TV“, „WebOS“ ir „Tizen OS“, pagal kurių savybes galėsite spręsti, kuri iš jų jums tinkamiausia“, ‒ sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Kuo pasižymi ir išsiskiria „Tizen OS“?
„Samsung“ išmaniuosiuose televizoriuose naudojama operacinė sistema ‒ „Tizen OS“, kuri vizualiai primena tą, kurią galima rasti LG televizoriuose.
Pagrindinę meniu juostą, esančią ekrano apačioje, išvysite iškart įjungę televizorių arba spustelėję namų mygtuką. Ten rasite viską, ko dažniausiai reikia naudojantis televizoriumi ‒ programėles, šaltinio keitimą, įvairias funkcijas ir nustatymų meniu.
„Jei turite „Samsung“ telefoną, perduodant vaizdą į televizorių, jį matysite tokia pat aukšta kokybe kaip ir telefone (skirtingai nei naudojant kitus telefonus). Atsisiuntę į to paties gamintojo telefoną specialią programėlę, galėsite lengvai ir greitai atlikti pirminį televizoriaus nustatymą. Televizorius pasiūlys automatiškai prisijungti prie to paties „Wi-Fi“ tinklo ir paskyros, kuri jau yra telefone. Ši funkcija, kaip ir vaizdo perdavimas neprarandant kokybės naudojant to paties gamintojo telefoną, yra „Samsung“ ekosistemos dalis“, ‒ sako M. Vrubliauskas.
Norintiems sužinoti daugiau apie skirtingų gamintojų ekosistemas kviečiame skaityti šį „Bitės Profų“ paruoštą straipsnį.
Nuo 2021 m. televizorių brangesniuose modeliuose pridėta „GameBar“ funkcija. Ji žaidėjams parodo daug naudingos informacijos. Pavyzdžiui, kadrų kiekį per sekundę, ar veikia aukštasis dinaminis dažnis (angl. high dynamic range, HDR). „GameBar“ funkcija taip pat leidžia dar labiau sumažinti delsą arba pakeisti ekrano santykį iš 16:9 į 32:9, norintiems mėgautis plačiu vaizdu su juodais kraštais viršuje ir apačioje.
„Samsung“ kiekvieną kartą išleidus naują šios operacinės sistemos versiją ar atnaujinimą, ją vis pagerina. Kitaip tariant, ji veikia vis sparčiau, sklandžiau“, ‒ teigia „Bitės Profas“.
Ekspertas priduria dar kelis šios operacinės sistemos privalumus ‒ naujas „Tizen OS“ versijas turintys išmanūs televizoriai praneša apie kitų, bendroje sistemoje veikiančių, įrenginių būsenas ir leidžia susidėlioti programėles ar greitąsias funkcijas taip, kaip norisi.
Kuo pasižymi ir išsiskiria „Web OS“?
„Web OS“ operacinė sistema yra naudojama LG gamintojo išmaniuosiuose televizoriuose.
„Šiuolaikiniai televizoriai turi vieną iš 2 „Web OS“ versijų: 5 arba 6. Pirmoji pasižymi tuo, kad meniu juosta, kurioje rasite visas programėles ir nustatymus, pateikiama horizontaliai ekrano apačioje. Be to, jūs patys galėsite keisti programėlių eiliškumą taip, kad dažniausiai naudojamos būtų rodomos priekyje. Tuo metu „Web OS“ 6 lyginant su ankstesne versija yra labiau patobulinta, lengviau valdoma ir turi daugiau funkcijų. Taip pat naudodamiesi joje pateikiamu paieškos laukeliu, greitai rasite norimą turinį ar programėlę“, ‒ sako M. Vrubliauskas.
Taip pat versijos suderinamos su „Miracast“ (skirta „Android“) ar „AirPlay“ (skirta „iOS“) ‒ technologijomis, leidžiančiomis belaidžiu būdu įvairių įrenginių ekrane esantį vaizdą rodyti televizoriuje.
Beveik visi 4k raiškos LG televizoriai turi „Magic Remote“ ‒ pultelį, kuriuo rankų mostais ekrane judinamas pelės žymeklis. Šiuo pulteliu galima greitai ir patogiai valdyti meniu ir programėles. Pavyzdžiui, nuėjus į „YouTube“ programėlę įprastu pulteliu įvesti reikiamą raidę kartais gali prireikti net 5 ar 6 paspaudimų, o su „Magic Remote“ tereikia šiek tiek pakreipti ranką ir mygtuką spustelti 1 kartą.
Dar vienas pultelio privalumas ‒ su juo galima valdyti ne tik televizorių, bet ir telefoną, kuriuo į televizorių perduodamas vaizdas. Pavyzdžiui, perjungti nuotraukas iš kelionės, jas rodant svečiams.
„Negana to, „Web OS“ turi „gyvos“ (angl. live) programėlės funkciją. Tai reiškia, kad naudodamiesi viena programėle galite pradėti naudotis kita ir po kurio laiko grįžti į pirmąją bei tęsti tai, ką darėte. „Web OS“ rekomenduoju tiems, kuriems itin svarbus aiškus vaizdas“, ‒ sako „Bitės Profas“.
Kuo pasižymi ir išsiskiria „Android TV OS“?
Kai kuriuose išmaniuosiuose televizoriuose naudojama operacinė sistema ‒ „Android TV“. Tokie televizorių gamintojai kaip „Sony“, TLC, „Xiaomi“ ir kt. savo įrenginiuose diegia šią operacinę sistemą.
„Android TV“ išsiskiria ir lenkia kitas operacines sistemas programėlių gausa. Joje rasite, pavyzdžiui, pačias populiariausias muzikos programėles: „Spotify“, „Deezer“, „TuneIn“, „Tidal“ ir kt. Dalis programėlių ‒ tokie patys žaidimai kaip ir „Android“ telefonuose. Vadinasi, galėsite žaisti tokius didelio dėmesio sulaukusius žaidimus kaip „Asphalt8“, „Badland“, „Deadtrigger2“ ir pan.“, ‒ sako „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.
„Android TV“ operacinės sistemos valdymas lengvai perprantamas, nes primena valdymą telefonu. Jei naudojatės „Android“ operacinę sistemą turinčiu mobiliuoju įrenginiu, išvydę televizoriaus pultelį iš karto suprasite pagrindinių mygtukų valdymą. Rodyklė grąžina atgal, apskritimas perkelia į pagrindinį ekraną, o trečiasis mygtukas parodo vėliausiai naudotas programas ‒ visai kaip telefone.
„Dar vienas išskirtinumas ‒ integruota „Chromecast“ funkcija, kurios kitos operacinės sistemos neturi. Į savo televizoriaus ekraną galėsite perduoti garso ir vaizdo turinį iš telefono. Pavyzdžiui, naudotis tokį perdavimą palaikančiomis programėlėmis: „Youtube“, „Youtube Music“, „Go3 | BITĖ“, „Spotify“, „Google Photos“ ir kt.“, ‒ sako „Bitės Profas“.
Kitas „Android TV“ privalumas yra tas, kad galima naudotis „Google asistentu“. Kitaip tariant, per savo išmanųjį televizorių galėsite balsu valdyti išmanius, tokį valdymo būdą palaikančius, įrenginius arba uždavę vos vieną klausimą sužinoti, koks šiandien bus oras.
Vis dėlto, M. Vrubliauskas atkreipia dėmesį, kad televizorių gamintojai daro įtaką šios operacinės sistemos naudotojo patirčiai, dėl to ji skirtinguose įrenginiuose nevienoda. Nestandartinė televizorių „Android TV“ operacinė sistema dažniausiai apkrauta papildomomis televizoriaus gamintojo programėlėmis, kurios ne visada būna reikalingos.
„Televizorių gamintojai iš anksto įdiegia papildomų programėlių ‒ įvairių televizijos ar filmų nuomos paslaugų, kurios yra mokamos ir retai naudojamos. Dažniausiai šių programėlių ištrinti negalima, todėl jos užima daug vidinės atminties vietos, kurią būtų galima skirti naudingesnėms programėlėms“, ‒ sako „Bitės“ išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Taip pat šios operacinės sistemos įrenginiuose turinį galėsite tiesiogiai transliuoti ir iš savo kompiuterio „Chrome“ naršyklės. Pirmiausia, kompiuterio „Google Chrome“ naršyklėje pasirinkite turinį, kurį norite žiūrėti, tada eikite į televizoriaus meniu (angl. menu), paspauskite „Transliuoti“ (angl. cast) ir sekite tolimesnius nurodymus.
Kuri TV operacinė sistema geriausia?
Vieno atsakymo, kuri operacinė sistema geriausia ‒ nėra. Tai priklauso nuo asmeninių naudotojo poreikių. Jeigu renkatės iš televizorių, kurių tokie parametrai kaip ekrano technologija, dydis ir t.t. yra panašūs ir jūsų lemiamas kriterijus yra operacinė sistema, atkreipkite dėmesį į toliau pateikiamas „Bitės Profų“ rekomendacijas.
Jei norite televizoriuje turėti didžiausią programėlių pasirinkimą ir valdymą, panašų į „Android“ telefonų, rinkitės „Android TV“.
Jei naudojatės „Samsung“ telefonu, planšete ar kitu, bendros ekosistemos išmaniuoju įrenginiu, jums geriausia rinktis ‒ „Tizen OS“.
Jei norite televizorių valdyti patogiu, inovatyviu būdu, tada jums labiausiai tinka „Web OS“ operacinė sistema, palaikanti valdymą „Magic Remote“ pulteliu.